Как да изберем лаптоп.

 

Здравейте, днес ще ви говоря за лаптопи. Какво е тва чудо, трябва ли ни и какъв да изберем.

Точно тук е момента, да ви кажа какъв е смисъла от лаптопа и защо не харесвам лаптопите. Първо основното предимство на лаптопите е тяхната мобилност. Което с други думи ще рече, че можете да си го носите навсякъде и да си работите. Да, точно така ще наблегна на РАБОТИТЕ. Това за мен е единствения вариант в който избирате лаптоп. Ако ви трябва да си вършите работа. Всичко останало е чикиджийска работа. Гъзария ли, никога не е било модерно да имате лаптоп. Моля ако някой, вече му вкиснах настроението... да се замисли първо колко хора познавате които си държат лаптопите вкъщи като настолен компютър. Сега да кажа и какво става ако си вземете лаптоп и го ползвате като настолен компютър. За няколко месеца батерията си заминава, и по този начин губите единственото предимство на лаптопа... неговата мобилност. И после ще викате еми той не държи много на батерия... как да държи на батерия като сте го държали на зарядно. Живота на всяка батерия е брой цикли на заряд/разряд. Като държите лаптопа на зарядно с батерия на него, какво става а? Става, че си цъкате батерията с вазелинче... после ще си я цъкате в дупеца без възелинче. Разбира се това може да се избегне донякъде като вадите батерията докато го ползвате в къщи на зарядно(но пък при спиране на тока или токов удар може да има лоши последствия), но ако го ползвате само на зарядно дори и без батерия... батерията пак си ходи. Без заряд/разряд батериите пак се прецакват. Разбира се не казвам, че няма и производители които в дадени модели са помислили за тези проблеми... но те ще са в ценовия клас в който най-вероятно няма да си вземете лаптоп (1900+ лева), е не изключвам и да има изключения :D ама не лежете на тази кълка :P . Сега да вметна и колко горе долу са цените на нови батерии, еми 100+ лева.

П.С. Темата с батериите, зарядите, разрядите и т.н.т. не ми е силна част. И винаги може да се спори по темата и да се тества. Но само производителите си знаят как са направили схемата...

Сега да кажа и защо не харесвам лаптопи. Първо ако направим съпоставка цена/мощност и го сравним с цена/мощност на настолните компютри... нещата изглеждат 1 към 2 горе долу. С прости думи казано: Ако за 1000 лева си вземете лаптоп среден клас (ама не много добър), за тези пари ще си вземете доста по добър компютър. Е сега ще кажете, да ама само компютър без монитор. Е да ама аз пък бих си взел монитор за още 1000+ лева, а пък има евтини по 250 лева. Второто което не харесвам в лаптопите е ограничените възможности за ъпгрейд. С прости думи, почти не можете да надграждате лаптопа. Основно се ограничава до вдигане на рамта и подмяна на харда с нов. Е разбира се във високия клас имате повече варианти ама все тая. Третото което на харесвам в лаптопите, това са цените на охладителите. Ти може ли за втора употреба охладител (казвам охладител понеже някои вървят комплект със радиаторите) цените да започват от 30+ лева при това само за вентилаторчето ?!?! И ти трябва точно от същия модел разбира се. На някой ако му дойде до главата да му се прецака охладжането ще ме разбере много добре като го обръснат без сапунче. Пък ако знаете каква гадост е да отвориш лаптоп пълен с кво ли не майкооооо, не ви трябва. Айде спирам да ръся негативизъм към лаптопите.

Ако все още искате лаптоп, по надолу в статията ще се пробвам да ви ориентирам как да си изберете лаптоп.

Първо за да изберете лаптоп, трябва да сте решили за какво ще го ползвате. Такова за всичко значи ценови клас 1900+ лева. Така, че дефинирайте си добре за какво ще ви трябва.

Сега нека и дефинираме няколкото вида лаптопи. Те биват така:


Netbook - това са малки по размер и не толкова мощни мобилни устройства, насочени към потребителите които сърфират основно в интернет. Силните страни на тези животинчета са малките размери и тегло.
По-дълъг живот на батерията, което е в следствие от по-слабите процесори, малки екрани и не само.

ASUS EEEPC 1015BX цена: 479 лв.

 

Notebook - Което си е асъл лаптоп. Тук има подразделение според ценовите класове. Масово се пазарува точно от тези, и по конкретно ценовия клас 700 - 900 лева е най- търсения след него е средния ценови клас 1000 - 1300 лева.

Asus N56VZ-S4338DМ цена: 2199 лв.

 

 

 

Ultrabook - Тези устройства се характеризират с изискан и красив дизайн. Максимално тънки и леки. С добри параметри. Размерите на дисплейте им са основно 11 ~ 13 инча. Корпусите основно са от метални сплави и най-често алуминий. Цените им са сравнително високи, но пък радват укото и ръката ;)

Asus ZenBook UX31E цена: 2099 лв.

 

Сега да споменем и параметрите които се гледат и кое точно какво е:

Дисплей: Аз ще започна първо с дисплея, понеже за мен това е най-важната част. Ако си уважавате очите и здравето ви съветвам и вие да обръщате внимание на дисплея най-напред. Какво гледаме за дисплея: резолюция, матрица и покритие на екрана (има и други параметри но няма да навлизам в подробности). От типа матрица силно зависи точноста, наситеността на цветовете и ъглите на видимост.

Основно видовете матрици които най-често се ползват са TN - най често използваните, характеризират се с ниска цена на изработка и слаби ъгли на видимост, бързо време на реакция и не голяма точност на цветовете. С други думи масово се използват поради по-ниската им цена. Стават основно за филми и игри, ако сте се насочили да вземате нещо до 1000 лева най-вероятно ще е с TN матрица. Другия вид често срещани матрици са IPS, те се характеризират с голяма точност на цветовете, големи ъгли на видимост 178 градуса и малко по-високи времена на реакция. Тези матрици стават за всичко, но основно при дейности изискващи точност на цветовете. За мен IPS матриците са правилния избор.

Вече матриците биват основно с два вида подсветка LED или CCFL. LED са диодни подсветки характеризирващи се с по-малка консумация на енергия. CCFL са лампи... няма да навлизам в подробности.. те се характеризирват с по-равномерна осветеност. Тука съм раздвоен при избора, но като говорим за лаптоп, правилно би било избора да е LED понеже ще ви яде по-малко батерията.

Избирайте лаптоп с матово покритие на дисплея, гланцовите отразяват и ще имате отблясъци по екрана които дразнят и пречат.

Резолюцията... най-масовата използвана е 1366х768 пиксела.
Това е ужасно малка разолюция за лаптоп по-голям от 13 инча. За съжаление предложенията с по-голяма резолюция са много малко в цените до 1100 лева (това е друго което не харесвам в лаптопите). Аз препоръчвам резолюция 1600x900 пиксела или FullHD резолюция 1920x1080 пиксела като това е най-добрия избор, но разбира се намира се при по-скъпите модели.

Процесор: В момента нещата са така, че минимум ви трябва двуядрен процесор, но това е само на първо четене. Процесора се характеризира с: тактова честота, кеш и брой ядра. И трите неща са важни за добрата работа на процесора. Не се лъжете само по високи честоти и много ядра, много важно е и кеша на процесора. Какво е добре в общия случай: Нов модел процесор с две или повече ядра с 2mb или повече кеш и тактова честота 2ghz или повече. Като препоръчвам новите модели процесори понеже са произвеждани по енергоспестяващи технологии. До момента мисля че по 22nm технология стигнаха :D .

 

Оперативна памет (RAM): Ако приемем, че към момента най-използвана е операциаонна система Windows 7. Следва, че препоръчителната оперативна памет е 2gb. Аз ви препоръчвам да гледате за 4gb или повече DDR3 оперативна памет.

Видео карта: Тук основно нещата стоят така: вградена или външна.
По-евтините предложения са с вградена видео карта която е със споделена памет. Което ще рече че ви ползва оперативната памет за нейни нужди. Вградените карти позволяват сърфиране в интернет, гледане на клипове, филми и играене на малки не взискателни игри, понякога не са достатъчно добри да се гледа спокойно HD видео (с висока резолюция). Аз препоръчвам да гледате за външна видео карта с 512mb или повече собствена памет DDR3 или повече.

Твърд диск (HDD): Твърдия диск е мястото на което ще съхранявате вашата информация. Както е казал мечо пух: "Колкото повече толкова повече", нооо освен капацитета диска има и други характеристики. Скоростта на въртене и кеш-а също са важни ;) . Ако диска ви е с по малко обороти 5400к примерно е добре кеша да му е 16mb поне. Ако диска ви е с 7200к оборота може и да е с 8мб кеш, това е теоретично казано. Иначе има и хибридни дискове които използват флаш памет за кеш. Аз препоръчвам твърдия диск да е 7200к скорост на въртене с капацитет 500gb или повече. Разбира се препоръчвам и хибридните дискове. Имам добри наблюдения над Seagate Momentus мобилните дискове имат и хибридна версия XT. Като върха на сладоледа са SSD дисковете. Ама  SSD дисковете са скъпички 120gb са на цени около 210 лева към момента а нагоре цените стават по-солени.

Батерия: Тук с пълна сила важи колкото повече толкова повече. Колкото повече клетки има, повече ще издържа и повече ще тежи :D . Май друго няма какво да кажа за батерията.

Екстри: Тук ще нахвърлям допълнителните неща които идват като бонус към останалото. Това биват входно изходни портове и устройства. Да кажем четец на карти, USB портове, VGA или HDMI изходи за външен монитор, блутут модул и разни други. Тук мога да ви препоръчам да гледате да има USB3 порт и изход за външен монитор... та ако ви се скапе дисплея да можете да го ползвате на външен.

Дизайн: Тук вече не мога да ви препоръчвам нищо. С други думи: "Въпрос на вкус казало кучето и си ублизало ....". Дизайна също е важен момент. Все пак трябва и да ви харесва как изглежда.

До тук поговорихме за важните характеристики. Сега нека нахвърлим кои характеристики да гледате според това за какво ще ползвате лаптопа. Така за мен дисплея винаги е важен. Защото ако гледате интернет страници на по-голямата резолюция ще виждате повече, за филми и игри е същото. Хубавите цветове и малките пиксели както и добрите ъгли на виждане са винаги желателни за каквото и да го ползвате.

Лаптоп за интернет, офис, и видео: В тази насоченост може да се помисли за нетбук или дори таблет, с оглед, че там ще имате повече живот на батерията при ползване. Иначе ако е Notebook, може да се вземе нещо от ниския клас 700 ~ 900 лева. Като външна видео карта би била голям плюс за гледането на видео с висока резолюция (HD).

Лаптоп за работа: Като за работа ще приемем програми за фото обработка, дизайн, монтаж, разни CAD програми и други специализирани. Тук трябва да се гледа за добър процесор с повечко кеш, както и повечко рам да кажем над 4gb. Да кажем от новите интелски процесори I5 и I7 биха били добър избор като се има в предвид че при тях и вграденото видео е доста мощно за 2D разбира се за 3D външната карта си е външна. Външна видео карта също е препорачително дори мисля че 1gb рам би бил задължителен DDR3 или повече. Като силно препоръчвам и SSD диск, ще има огромна разлика. Тук вече влизаме в по-високите цени над 1000 лева, като мисля че около 1300 лева могат да се намерят добри предложения. Не мога да пропусна да кажа, че една голяма резолюция би била голям плюс за работа, конкретно FullHD 1920x1080px .  Като разбира се хубавите и мощни предложения пък са към 1700+ лева.

Лаптоп за игри: Не знам защо има хора които се заблуждават, че лаптоп от 1000 лева става за игри.Съжалявам, че ще ви разбия мечтите, лаптопите за игри са едни от най-скъпите. Геймърските лаптопи са оборудвани с мощни процесори, мощни видео карти, доста рам и хубав екран. Тук много важен елемент е и охлаждането. Както и агресивния дизайн. За тези лаптопи няма какво да ви кажа просто са скъпи. При тях който и да вземете ще е супер. Като тук цените скачат от 2000 лева нагоре. Иначе повечето игри могат да се играят и с лаптопи от горния тип "за работа" . Ако все пак искате да играете игри но не можете да си вземете от геймърските серии лаптопи. При избора си гледайте добър процесор с повече кеш, външна видео карта с 1gb или повече рам за предпочитане GDDR5, и поне 4gb рам памет DDR3.

Сега нека и нахвърля няколко предложения за лаптопи в различните ценови класове. Като избора е цена/качество.
Цени от 600 до 900 лева:
От най-евтините може да се погледне > ASUS X54C-SX038DM 649лв. подобен с 6 клетъчна батерия идва 719 лева > Samsung 300E5X-A01. Моят избор до 900 лева е >ASUS X55VD-SX046D
Цени от 900 до 1200 лева:
От по-евтините заслужава внимание > Asus X55VD-SX086D с цена от 945лв. и огромен хард диск 1TB. На същата цена но с по-голяма резолюция се забелязва > ACER V3-731G-B9704G75MAKK (не съм фен на марката). По параметри този ейсър прави впечатление > Acer Aspire V3-531G цена 1149лв. Моят избор до 1200 лева е > HP ProBook 4730s водещо при избора ми е резолюцията, като ако се позамисля мога да предпочета и предния ейсър заради двата диска SSD + HDD. Иначе и HP не ме причличат, особенно дизайна им е гаден. Като цяло в този ценови клас останах разочарован, два три модела с резолюция 1600х900 и нищо повече.
Цени от 1200 до 1900 лева:
От по-евтините ми се набива на очи мощния > ASUS K53SD-SX248D на цена 1249лв. мощен процесор с много кеш, външна видео карта с 2gb рам и голям хард.  Голямо парче с голяма резолюция > Dell Inspiron N7110 1315лв. Моят избор до 1900 лева е > Asus N56VZ-S4195D просто най-доброто... за тези пари.
Цени от 1900+ лева нагоре:
В този ценови диапазано нагоре се започват сериозните неща. Тук от добро по-добро, е има и тук там някоя излагация ама карай. Аз примерно съм фен на ROG и това е добро попадение > ASUS G75VX-T4043H . Но не е за подминаване и този красавец ASUS N76VZ-V4G-T1214DМ.

 

Нужно е да отбележа, че съм пристрастен към някои марки. Конкретно Asus и Intel. За това съм говорил и препоръчвал основно тях. Няма как да ви препоръчам AMD процесор, като не ги следя и незнам нищо за тях. A специално Asus са компания която произвежда всичките си продукти като хората. Специално Asus N76VZ лаптопа съм имал досег на живо... и ви уверявам, че видите ли го и да го докоснете просто няма да помислите за друг лаптоп.

 

Надявам се статията да бъде полезна на читателите. Ако имате въпроси, забележки и критики чувствайте се свободни да ми ги кажете ;)

Реклама

Реклама